Aktualności POPW - CUPT


Logo Programu Polska Wschodnia

Flaga Uni Europejskiej
  • 2,5 mld euro na projekty dla Polski Wschodniej

    Rada Ministrów zakończyła ostatni etap prac na gruncie polskim nad programem Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (FEPW). Projekt programu zostanie teraz wysłany do Komisji Europejskiej, aby rozpocząć oficjalne negocjacje.

    "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to już trzecia edycja specjalnego, ponadregionalnego programu, który będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej" - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

    FEPW to jeden z programów krajowych, za pomocą których będą wdrażane Fundusze Europejskie w Polsce w perspektywie finansowej 2021-2027. Program jest kontynuacją dedykowanego wsparcia dla Polski Wschodniej, zapoczątkowanego w „Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013” oraz „Programie Polska Wschodnia 2014-2020”. Nowością jest włączenie do programu części Mazowsza – bez Warszawy i przyległych powiatów – czyli regionu statystycznego mazowieckiego regionalnego.

    Nowy program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach: przedsiębiorczość i inwestycje, energia i klimat, spójna sieć transportowa oraz  turystyka i usługi uzdrowiskowe.

    W programie nadal będą finansowane inwestycje w podstawową infrastrukturę makroregionu. Będą one realizowane już w nowym kontekście – ze znacznie większym akcentem na poszanowanie środowiska naturalnego i klimatu. Będzie także wspierana konkurencyjność przedsiębiorstw  oraz wzmacniana gospodarka makroregionu. Poprawi się także sytuacja miast Polski Wschodniej, w szczególności tych borykających się z największymi problemami społeczno-gospodarczymi, aby i ich mieszkańcy mieli szansę na poprawę jakości życia i rozwój.

    Całkowity budżet programu to ponad 2,5 mld euro.

     

     

     

    Źródło: MFiPR

  • grudzień 2021

    okladka copy

    więcej

    Tematy miesiąca: EU for Smart Mobility, Każdy z nas jest inny - czyli uwzględniamy wszystkich w transporcie publicznym, Efekty Realizacji projektów intermodalnych w 2021 r., Instrument "Łącząc Europę" (CEF) na przełomie dwóch perspektyw finansowych.

  • Nowe publikacje CUPT już dostępne!

    Zapraszamy serdecznie do lektury przygotowanych przez nas publikacji:

    „Projektowanie uniwersalne w transporcie jest na +” – publikacja ma za zadanie pokazać możliwości, jakie daje projektowanie uniwersalne, wady i zalety różnych rozwiązań, jakie zastosowano oraz jakie sposoby stosuje się podczas realizacji różnych inwestycji transportowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach polityki spójności.

    „Fundusze Europejskie dla nowoczesnego transportu” – nasze coroczne wydanie broszury CUPT. W publikacji podsumowaliśmy dotychczasowe efekty wdrażania Funduszy Europejskich oraz przedstawiliśmy przykłady projektów realizowanych w ramach POIiŚ, POPW i CEF. W publikacji znajdą Państwo także garść informacji dot. współpracy międzynarodowej, Zintegrowanego Modelu Ruchu oraz plany na kolejną perspektywę finansową. Publikacja dostępna także w angielskiej wersji językowej.

    Miłej lektury!

    Publikacje

    wersja angielska

     

  • Zobacz, jak zmieniamy Polską Kolej – publikacja dostępna

    Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z najnowszym wydaniem broszury „Zmieniamy Polską Kolej” przygotowanej przez nas we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Urzędem Transportu Kolejowego .

    Dowiesz się m.in.:

    • kto spośród przewoźników w ostatnim czasie zyskał, a kto stracił,
    • jak rozwija się kolej dzięki dofinansowaniu UE i nie tylko,
    • co przyniesie branży kolejowej perspektywa finansowa 2021- 2027,
    • dokąd zmierza polska kolej,
    • co słychać na rynku przewozów intermodalnych.

    Publikacja jest tez dostępna w wersji angielskiej.

    Miłej lektury!

  • Biuletyn CUPT - Sierpień 2021

    Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego wydania Biuletynu CUPT.

    W tym numerze przygotowaliśmy dla Państwa cztery artykuły:

    • Mówimy głośno o cichych hamulcach,
    • Rozmowa z dr. inż. Ignacym Górą – Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego o Europejskim Roku Kolei i projektach bezpieczeństwa na kolei,
    • Dostępność w zamówieniach publicznych – nowe obowiązki,
    • Modernizacja Kanału Gliwickiego dzięki Funduszom Europejskim.

    Zachęcamy także do zapoznania się z aktualnościami, wśród których m.in.:

    • Fundusze Europejskie zmieniają Polski transport kolejowy i wiele, wiele innych.

    Biuletyn CUPT wydawany jest co dwa miesiące. Zapisz się.

  • Konkurs REGIOSTARS Awards 2021

    Centrum Unijnych Projektów Transportowych zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu REGIOSTARS Awards 2021.

  • Czwarty przebudowany dworzec otwarty na Podlasiu

    Po zakończonej przebudowie, dofinansowanej ze środków unijnych, dworzec w Siemiatyczach dołączył do listy odnowionych obiektów infrastruktury kolejowej.

  • Osoby starsze też podróżują w transporcie publicznym - zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu O dostępności w CUPT – standard transportowy w praktyce

    10 grudnia br. Centrum Unijnych Projektów Transportowych organizuje 10 spotkanie w ramach Cyklu O dostępności w CUPT – standard transportowy w praktyce pt. Osoby starsze też podróżują w transporcie publicznym.

  • Październik 2020

    b10

    więcej

    Tematy miesiąca: Zintegrowany Model Ruchu, Rower nie pyta o wiek oraz Konflikt interesów – jak należy go rozumieć i co zrobić, żeby mu zapobiegać.

  • Wrzesień 2020

    Biuletyn wrzesien

    więcej

    Tematy miesiąca: Ustawa Prawo Zamówień Publicznych – co nowego? oraz Transport dostosowany dla osób niewidzących i słabowidzących.

  • Dworzec w Białymstoku z dofinansowaniem UE otwarty

    Odnowiony z poszanowaniem dla historycznej architektury, nowoczesny i komfortowy – taki jest dworzec w Białymstoku. PKP S.A. zakończyły największą inwestycję w województwie podlaskim i jedną z kluczowych w skali kraju.  

  • Pokaż nam swój projekt!

    Z sukcesem sięgnęliście po unijne dotacje? Najwyższy czas, by się tym pochwalić! Chcemy zobaczyć, jak Wasze firmy, fundacje czy instytucje skorzystały z Funduszy Europejskich. Nagrajcie o tym amatorski filmik i wygrajcie profesjonalny spot o Was i Waszych projekcie, który będziemy szeroko promować.

  • Szkolenie ONLINE dla Beneficjentów SL2014 - 30.09.2020 r.

    Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online z SL2014 dedykowane Beneficjentom CUPT.

    Szkolenie odbędzie się w dniu 30 września 2020 roku za pomocą Skype'a.Rozpoczęcie szkolenia o godzinie 9:00. W zależności od Państwa potrzeb i oczekiwań w zakresie tematu, szkolenie potrwa około czterech godzin i zakończy się do godziny 13:00.

    W przypadku pytań związanych z organizacją szkolenia proszę o kontakt z Karoliną Ambroziak: email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: (022) 375 27 66.

    Zgłoszenia proszę przesyłać za pomocą formularza zgłoszeniowego, który będzie aktywny do dnia 25 września 2020roku.O zakwalifikowaniu się na szkolenie decyduje kolejność zgłoszenia. Liczba miejsc na szkoleniu ograniczona do 20-tu uczestników, dlatego prosimy o zgłaszanie nie więcej niż 2 uczestników z Państwa organizacji.

    Szkolenia organizowane są cyklicznie.

    Załącznik:

    Klauzula informacyjna

  • Przeciwdziałanie COVID-19 - pieniądze na kapitał obrotowy dla średnich przedsiębiorców ze środków POPW

    PARP ogłosił nabór do konkursu na pomoc średnim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek wystąpienia pandemii COVID-19.

    Celem naboru jest wsparcie utrzymania działalności gospodarczej średniego przedsiębiorcy, który na skutek wystąpienia pandemii COVID-19, w dniu udzielenia pomocy znajduje się w trudnej sytuacji lub odnotował spadek obrotów o co najmniej 30% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

    Koniec przyjmowania wniosków 31 lipca 2020.

    Szczegóły na stronie PARP

  • Szkolenie ONLINE dla Beneficjentów SL2014 - 29.06.2020 r.

    Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online z SL2014 dedykowane Beneficjentom CUPT.

  • POPW: Dworzec w Białymstoku - dawne piękno połączone z nowoczesnością

    Dofinansowanie z UE tym razem zostało wykorzystane do przebudowy zabytkowego dworca w Białymstoku. Dziś Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków odebrał prace konserwatorskie ujęte w projekcie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia przez PKP PLK.

  • Stanowisko MFiPR do Wytycznych Komisji Europejskiej w związku z COVID-19

    Stanowisko Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczy zarówno POPW, jak i POIiŚ w zakresie dopuszczalności stosowania wyłączenia spod rygoru prawa zamówień publicznych zamówień niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19 w kontekście opublikowanego Komunikatu 2020/C 108 I/01 zawierającego Wytyczne w sprawie stosowania ram dotyczących zamówień publicznych w sytuacji nadzwyczajnej związanej z kryzysem wywołanym epidemią COVID-19.

  • Czasowa zmiana kwalifikowalności wydatków z Funduszy Europejskich

    19 maja 2020 r. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała o zmianie oraz częściowym zawieszeniu stosowania wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, z 22 sierpnia 2019 r. [MIiR/2014-2020/12(4)]